Home Lofts

DOYLE SAILS STOCKHOLM

OM LOFTET

Loftet öppnade första gången 1989 och ägs och drivs idag av Ulf Tjernberg. Produktionen inrikas på Racing segel och Preformance Cruising, mycket energi läggs på våra Svenska entypsklasser.

SEGELMAKERIET

Doyle Sails Sverige är ett fullserviceloft som producerar och reparerar segel och kapell. Linköpingsloftet fungerar även som nav i försäljningen.

THE TEAM

Ulf Tjernberg

VD

+46 101 55 62 82

ulf@doylesweden.se

Olle Tjernberg

Kund mottagning & administration

+46 101 55 62 81

olle@doylesweden.se

Egil Cederborg

Sales Consultant

+46 70 819 29 03

egil@dowlesweden.se

Albin Boman

Forsaljning

+46 73 332 42 07

albin@doylesweden.se

Gunnar Holmqvist

Forsaljning

+46 70 600 41 80

gunnar@doylesweden.se

Kjell Larsson

Forsaljning

+46 70 518 75 55

kjell@doylesweden.se

Kerstin Tjernberg

Kapell & Reparationer

+46 101 55 62 83

kerstin@doylesweden.se

SENASTE PROJEKT

I vårat M 32 program har vi tillsammans med båtkonstruktörerna Göran Marström och Kåre Ljung utvecklat ett nytt segelkoncept som till fullo matchar båtens potential. En ny design i Stratis ICE gör båten snabbare och mer lättmanövrerad. En Cabelless Gennaker ger denna lätta racer fart på undanvinden utan en tung förlikslina.

I andra änden av …. finns vårat 2.4mR projekt som visat fina resultat ända från start. Vi är inne på vårat 3:e år och focus ligger på att hitta rätt överlag mellan våra olika fockar samt att ytterligare sänka vikten på seglen.

Img 8321
33035646 1922763894423208 1955609952600981504 N
18922867 1571265389573062 3672955280227808727 O
13329463 1194553777244227 8536654970374626698 O
5 2
31494160 1901261416573456 5831123896295751680 O

Contact

Address
Malmskogens Industriområde 582 72 Linköping, Sweden
Telephone
+46 10-207 90 90
Email
info@doylesweden.se

GET IN TOUCH

Request a quote for your sails or simply get in touch with the Doyle Sails Team by clicking below

Request a quote Contact

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Keep up to date with the latest Doyle Sails news on products, projects and people by subscribing here for our regular newsletter